Корпоративно утро

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Корпоративно утро | Бр. на страни: 131 | Димензии: 185x120 | Корица: мека

Пишувањето хаику е како сечење фотогра­фија по рабовите за да може да се смес­ти во албумот – секогаш плашливо отсекуваш помалку отколку што треба и секој нареден рез или ја уништува фотографијата или засекогаш ја конзервира во албумот.

Единствениот миг трансформиран во блескаво тристишје е доближување до тишината – најголемиот непри­јател на премолчувањето. Васко Марковски ни го носи градот во собата, собата ја вдомува на балконите, балконите живеат во саксиите, а тие во корењата на липите. Патува за да се сети дека постојат нешта што засекогаш остануваат на исто место – низ улиците или во детството. Секое негово хаику по читањето носи тишина – во вид на насмевка, различна од оние фотографските, или поглед во далечина, различен од оној на портретите во семејните стебла. И само така личното време ја победува историската глад за вечност.
Никола Маџиров

Цена: 300 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Корпоративно утро

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-84-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Корпоративно утро”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in