Крадецот на луридиум

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 224 | Димензии: 21х13 | Корица: мека

ЗАПОЗНАЈТЕ ГО ВИЛИЈАМ ВЕНТОН,
МОМЧЕТО ШТО ЈА ОТКРИ
НАЈГОЛЕМАТА ЗАГАТКА НА СВЕТОТ
Дванаесетгодишниот Вилијам Вентон, не е како неговите врсници. Toj има чудесна моќ за откривање на шифри. Се обидува да разбере зошто неговото семејство пред неколку години било принудено да го промени идентитетот и во драматични околности да побегне од својот дом во Лондон и да се пресели во Норвешка, каде што живеат таен живот исполнет со страв.
Но неговиот генијален талент за разбивање на шифри е откриен и Вилијам Вентон се соочува со невидени опасности и суштества што со години чекале на него... Тој сепак е упорен во намерата да го пронајде својот мистериозно исчезнат дедо кој претходно основал и работел во уште помистериозен институт за постхумни истражувања.
Крадецот на луридиум е прва книга од серијата за возбудливите авантури на младиот Вилијам Вентон. Веднаш по објавувањето книгата стана книжевен феномен и досега е објавена во 37 земји, а наскоро се очекува и холивудски филм.
Боби Пирс (1974), норвешки сценарист и режисер, остави трага во историјата на норвешкиот филм кога во 2006 година ја освои Златната палма за сценарио и режија, а во 2015 година го објави романот за деца „Крадецот на луридиум“. Книгата во 2015 година ја освои угледната норвешка награда за детска книжевност Арк, а во 2016 година е прогласена за Книга на годината во Норвешка.
„Овој норвешки серијал може да стане новиот Хари Потер“
ВГ
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 350 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Крадецот на луридиум

Категорија:
ИСБН: 978-608-253-041-3

1 оценка за Крадецот на луридиум

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

    Интересна и возбудлива книга за школски деца

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in