Кратка историја на курирањето

Издавач: Приватен принт | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: A Brief History of Curating | Бр. на страни: 248 | Димензии: 18х12.5 cm | Корица: /

Кратка историја на курирањето е збирка од 11 интервјуа направени од славниот швајцарски куратор Ханс Улрих Обрист со пионерите на кураторската практика. Во нив, преку сеќавањата на овие пионери-куратори за својата практика, изложбите на кои работеле и кои биле битни за нив, институциите од кои биле дел, како и преку продлабочени осврти, се документира и запишува усната историја на курирањето. Ова издание е прв превод кој го објавува PrivatePrint и, истовремено, прво превод на дело на Ханс Улрих Обрист на македонски јазик. Превод од англиски на македонски јазик: Невенка Николиќ

Цена: 350 ден

300 на залиха

Спореди
Продавач Приватен принт

Report an abuse for product Кратка историја на курирањето

Категорија:
ИСБН: 9786084838067

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кратка историја на курирањето”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in