Криво рало

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Torto arado | Бр. на страни: 271 | Димензии: 20 | Корица: мека

Поглед кон животот на потомците на ослободените робови во хациендите од руралниот Бразил.

Книгата сликовито ги прикажува културата, обичаите, верувањата, како и тесната поврзаност со земјата и природата, но и нееднаквоста и неправдите на кои биле изложени овие луѓе. Нивното освестување за барање на своите права е претставено многу нежно и едноставно, преку приказната за две сестри во хациендата „Црна вода“, Бибијана и една година помалата Белонисија.

Сè започнува со детска игра во која се случува несреќа со ножот скриен во бабиниот куфер, поради која едната сестра останува нема, а другата се претвора во нејзиниот глас, поврзувајќи се на необичен начин. Со текот на времето, сестрите се оддалечуваат. Белонисија останува, а Бибијана го напушта родителскиот дом, се мажи и станува мајка. Но судбината повторно ќе ги спои во хациендата…

„Криво рало“ е прекрасна приказна во која мајсторски се спојуваат лириката, магијата и реалноста.

Цена: 400 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Криво рало

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-243-657-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Криво рало”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in