Кројцеровата соната

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Крейцерова соната | Бр. на страни: 96 | Димензии: 13x19 | Корица: мека

Кројцеровата соната е новела на Лав Толстој насловена според истоименото дело на Лудвиг ван Бетовен. Основната тема е силниот внатрешен судир меѓу сексуалната желба и моралните ограничувања. Во Кројцеровата соната острицата на авторот како да го заобиколува најтешко- то злосторство – убиството, за што поболно да се забоде во причините што дове- ле до него. А тие се, колку и да изгледа парадоксално, љубовта меѓу маж и жена, телесната привлечност засилена од дејството на музиката. Толстој се сомнева во темелите на граѓанскиот морал, при што ја губи довербата во способноста на чо- векот да го совлада злото. Затоа убиството го претставува како речиси природен исход на животот во кој се нарушени сите вредности.
Рангирано 4 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 210 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Кројцеровата соната

Категорија:
ИСБН: 978-608-201-194-3

1 оценка за Кројцеровата соната

  1. Rated 4 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in