Крпен живот

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Крпен живот | Бр. на страни: 328 | Димензии: 20x14 | Корица: мека

Романот „Крпен живот“ од Стале Попов е битово-социјален и семеен роман. Настаните се подредени по хронолошки ред. Во него детално е опишано селото Витолиште, а опфатен е периодот од крајот на XIX и почетокот на XX век. Раскажувањето е во трето лице од сезнаечки и сеприсутен наратор. Темата на романот е животот на семејството Сукаловци од мариовското село Витолиште, а идејата е да се даде целосна слика на животот (обичаите, јазикот, фолклорот) во мариовските села при крајот на XIX и почетокот на XX век. Романот претставува жива енциклопедија на животот и луѓето од Мариово и изобилува со етнографски и фолклорни обележја, детално опишани и оживеани преку ликовите, односно преку семејството Сукаловци.

Цена: 390 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Крпен живот

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100109

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Крпен живот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in