Кујната на поетот

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 64 | Димензии: 12х20 | Корица: мека

Стиховите се пишувани од 1993 до 2013 година со подолги паузи, а некои од нив се наградени и од Македонската радио-телевизија на конкурс за најдобри современи песни. Голем дел од песните се пишувани во кујна, меѓу состојките на природата од кои поетот добива – поезија. „Чудото е меѓу нас, одамна. И вечно. Ќе го најдеме во Евхаристијата, преку светите мошти, во Причеста, при Исповедта, молитвата. А ќе го најдеме и на страниците на оваа книга блескава како зрак светлина од мрачно небо. Ќе го најдеме како поезија. Како благоухание. Двете, очигледно лично доживеани и осведочени. И тогаш поетското станува Божјо.“ Жарко Кујунџиски

Цена: 200 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Кујната на поетот

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-349-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кујната на поетот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in