Кутадгу Билиг – Знаења за среќата

Издавач: Алманах | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Kutadgu Bilig | Бр. на страни: 254 | Димензии: 21x13 | Корица: /

Романот Септември е најубавото дело на Мехмет Рауф, турскиот писател кој му припаѓал на литературното движење Сервет-и Фунун (Научна ризница) од крајот на 19 в. кое се одликува со дела пишувани по западни влијанија. Поради новината што ја внело во турската литература, романот се смета за едно од најсјајните дела од овој период. Рауф се смета за прв успешен автор на психолошкиот роман во турската литература.

Во романот авторот го опишува внатрешниот свет на двата главни лика во најсуптилни детали. Главната тема на приказната е забранетата љубов помеѓу Неџип и Суат. Неџип е млад човек кој штотуку ги завршил студиите и живее боемски живот. Суат е мажена жена, која се жртвува себе си и својот живот за расположението на нејзиниот сопруг. Јунаците на Мехмет Рауф се идеализирани, културни и високо образовани личности со западноевропски манири. 

Цена: 270 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Алманах

Report an abuse for product Кутадгу Билиг – Знаења за среќата

Категорија:
ИСБН: 978-608-65688-9-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кутадгу Билиг – Знаења за среќата”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in