La Superba

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: La Superba | Бр. на страни: 352 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Оваа книга е дело на еден од најважните современи европски писатели, кој решава да му напише љубовно писмо не на градот во кој е роден туку на италијанскиот град во кој живее. Џенова е наречен La Superba поради својата убавина и богата историја. Главниот херој, во кој препознаваме црти на самиот автор, ја истражува дивата страна на овој мистериозен и егзотичен град, полн со лавиринти и магија. Сè почнува со глетката на една женска нога која го фрла раскажувачот во потрагата „по најубавата девојка во Џенова“, потрага која ќе го води низ улиците на проститутките, мигрантските засолништа, пристаништата, баровите полни морнари. Оваа книга е како џебно издание на Пеколот на Данте, напишана од автор кој ужива да оди во крајности, вистински мајстор на јазикот и на раскажувањето.

La Superba е ремек-дело на Фајфер, громогласно фалено со самото објавување во 2013 година, кога ги добило наградите Либрис, најпрестижната литературна награда во Холандија, и Цум, наградата „за најубава реченица напишана на холандски јазик“.

 

„Да одлучеше Итало Калвино да направи еден од своите невидливи градови видлив, резултатот би можел да наликува на Фајферовата Џенова.“

Бенџамин Мозер

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(3 оценки на корисници)

Цена: 350 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product La Superba

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-226-7

3 оценки за La Superba

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    в в (верификуван корисник)

  3. Rated 5 out of 5

    Билјана Крстевска (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in