Lacrimosa

Издавач: Бегемот | Јазик: македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Lacrimosa | Бр. на страни: 270 | Димензии: 195x125 | Корица: мека

Lacrimosa на Ева-Мари Лифнер е вешто напишана и фасцинантна приказна за Карл Јунас Луве Алмквист и едно диво дете што го наоѓа кога работи како учител во Финска. Алмквист се грижи за детето, го воспитува во духот на Русо. Детето е девојче, но поголемиот дел од својот живот го поминува како маж. Тоа дете, околу кое се одвива дејството во романот, низ него се појавува како Рос, Роса и господинот Рос. Ликот поизлегува од еден од најинтересните ликови во шведската литература, Тинтомара. Рос е раскажувачот и го следиме нејзиниот живот во еден преплет на разни временски периоди. Низ поетичната драма следиме и една вткаена нерешена криминалистичка загатка, но романот пред сè е согледување на разните условувања на родот.

Цена: 350 ден

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Lacrimosa

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-85-7

Questions and Answers

You are not logged in