Леонард Бернштајн

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Leonard Bernstein | Бр. на страни: 576 | Димензии: / | Корица: мека

Каква ли предност имав пред кој било друг конвенционален биограф! Дискретно ја скривав сопствената блискост со Леонард Бернштајн, ограничувајќи се на фусноти во стилот ,,Авторот бил присутен во таа пригода", меѓутоа како негов постојан соработник, дваесет и пет години бев интимно поврзан со Бернштајн и со неговите светови. Најмалку што можев да сторам за да му се одолжам на некој начин по неговата смрт беше да напишам негова биографија. Целта ми беше да создадам еден заокружен портрет на неговиот творечки и личен живот. Тој беше човек за кого музиката беше постојана, опсесивна нужност, сеедно дали како композитор, диригент, едукатор, пијанист или како писател. Во рубриката ,,професија" од својот пасош се опишуваше себеси со еден збор: ,,музичар". Музиката навистина беше неговиот живот, но неговиот живот беше многу повеќе отколку само музика.

Цена: 890 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Леонард Бернштајн

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-332-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Леонард Бернштајн”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in