Лесна глава

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: ЛЕГКАЯ ГОЛОВА | Бр. на страни: 436 | Димензии: 129 x 198 cm | Корица: /

Со силни, духовити реченици и остра анализа, квази-книжевниот експеримент на Олга Славникова ги става архетипските руски квалитети на тест - но под услови на глобализација: индивидуализмот наспроти комунизмот, самостојноста наспроти општеството, подготвеноста да се направат жртви наспроти егоизмот. Прашањето е: Колку вреди денес руската душа? „Лесна глава“ ќе можеше да се дефинира како политичка фарса, доколку немаше многу горчлив крај, горчлив како оној во дистописката адаптацијата на Орвел – „Бразил“ на монтипајтоновецот Тери Гилијам.

Цена: 499 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product Лесна глава

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-018-2

Questions and Answers

You are not logged in