Лингва латина

Издавач: Матица Mакедонска | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Лингва латина | Бр. на страни: 293 | Димензии: 20 | Корица: /

Прозните прилози поместени во книгата Лингва латина" се возбудливи приказни за животот, за љубовта и за смртта. Тие се необични и трагикомични, луцидно обликувани и поучни. Во нив се провлекува препознатлива нишка на филозофеми. Според начинот на литературното обликување на личностите и според пристапот на обработка на содржините, овој наш современик создава четива прифатливи и за пребирливите критички умови, но и за широката читателска публика. За тоа особено придонесува и нивната актуелност, нивната тематска разновидност, како и нивната приемчивост постигната со примена на литературната постапка , која му овозможува на авторот да ги избегне екстерните описи, небитни за фабуларните текови на четивата, при тоа создавајќи автохтони прозни содржини. " Раде Силјан
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 115 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Матица

Report an abuse for product Лингва латина

Категорија:
ИСБН: 978-9989-48-992-1

1 оценка за Лингва латина

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

    Одличен избор од прозата на Костов!

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in