ЛИТЕРАТУРНИОТ ЕКСПРЕС

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: The literature express | Бр. на страни: 274 | Димензии: 20 см | Корица: /

ЛИТЕРАТУРНИОТ ЕКСПРЕС е иронична парабола за состојбата на литературната култура, Европската унија, и нашите сопствени ситни амбиции – било да се професионални или љубовни. Голема група на просечни писатели се поканети на семинар во специјален чартер воз, а овој роман го следи нивното патување низ Европа: горчливо, полно со препукувања и нарцисоидност. Во Литературниот експрес е и еден грузиски автор чијашто љубов кон сопругата на неговиот полски преведувач изгледа проколната како и неговата надеж за интернационален успех. Уште полошо е тоа што сите писатели собрани во Литературниот Експрес планираат да ја напишат нивната следна книга за патувањето со возот… Ќе може ли нашиот писател да се натпреварува? Има ли надеж за современата литература, или, со исклучок на тоа, ќе има ли надеж за неговата мала љубовна афера?

Цена: 299 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product ЛИТЕРАТУРНИОТ ЕКСПРЕС

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-001-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “ЛИТЕРАТУРНИОТ ЕКСПРЕС”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in