Лорд Еџвер е мртов

Publisher: Арс ЛИБРИС | Language: Македонски | Year: 2020
Original title: Lord Edgware dies | Num. of pages: 224 | Dimensions: 21 см | Cover: /

Случајот со смртта на ексцентричниот лорд Еџвер е еден од најнеобичните што прочуениот белгиски детектив Херкул Поаро мора да го реши. Се работи за случај што комплетно ги збунува и припадниците на полицијата Скотланд јард. Сопругата на лордот, убавата американска актерка Џејн Вилкинсон, со која тој е во период на разделба, е забележана како влегува во неговата работна соба непосредно пред тој да биде пронајден мртов. Но, дали е можно таа да го усмртила сопругот, кога истовремено била присутна и на вечера со пријателите? Овој случај изобилува со низа необични елементи што треба успешно да се поврзат за да избие вистината на површина, затоа што, како што вели Поаро, „секој од нас е мрачна мистерија, лавиринт во кој меѓусебно се борат разни страсти, разни желби, разни склоности“. Романот „Смртта на Лорд Еџвер“, објавен во 1933 година, е роман чијашто приказна претставува една од најгенијалните криминалистички сложувалки со уште погенијален расплет. Исто така, ова дело е едно од првите филмувани дела на Агата Кристи, уште во 1934 година.

Price: 380 ден

19 in stock

Compare
Sold By Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Лорд Еџвер е мртов

Categories: ,
SKU: 978-608-259-723-2

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Лорд Еџвер е мртов”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in