Љубовна

Издавач: Блесок | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Љубовна | Бр. на страни: 128 | Димензии: 120x170 | Корица: /

[...] Енценсбергеровски бизарна во изборот на деталите од светот околу вљубените, до коска меланхолична како „Дениција“ на Андреевски, брутално нежна на еден специфичен Исаковски начин – ете ја, според мене, рецептурата на овој огномет од љубовни воздишки, копнежи и бруталности. Венко Андоновски […] Збирката Љубовна е настаната со цепење на јадрото кое се наоѓа во просторот помеѓу сетилните сензации и настаните, па токму затоа успева силно да го „озрачи“ читателот. Сибила Петлевски […] во таква ситуација, кога темнината ја надвладува светлината, тагата радоста, на човекот, кој со длабока рана во срцето трпи неподнослива болка, не му преостанува ништо друго освен да дише. И, ако е поет, да напише, секако. Јосип Ости

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Блесок

Report an abuse for product Љубовна

Категорија:
ИСБН: 978-9989-59-353-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Љубовна”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in