Љубовникот

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2008
Оригинален наслов: L'amant | Бр. на страни: 192 | Димензии: 112 х 180 | Корица: /

Речено е дека старите љубови може да нe прогонуваат. Љубовникот го креира ова чувство преку атмосфера на сенки, превези и лебдечки спомени кои навираат од маглата на минатото во сегашноста. На крајот и не е важно од каде доаѓаат, затоа што искуството е втемелено во нас, посебен а сепак неодвоив сегмент од нашата личност. Маргарет Дирас го користи своето искуство за да ја напише Љубовникот, приказна за една млада девојка која расте во 30-тите години во Индокина. Девојката е своеглава, бунтовник; еден ден, вракајќи се од училиште, го запознава синот на еден кинески милијардер. Наскоро таа се впушта во првата љубовна врска на својот живот, врска која според неа не се базира на љубов. Тој не може никогаш да ја земе за жена поради забраната на неговиот татко и таа вели дека ќе си замине без жалење. Но, можно ли е тоа? Години потоа, таа погледнува наназад.Претставувајќи идеи и сеќавања кои се литературно изолирани, но кои постојано се надополнуваат, Љубовникот создава еден маглив свет на поврзувања кој се базира повеќе на емоциите, отколку на логиката и хронологијата, чувство кое се задржува долго откако книгата е затворена.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Љубовникот

Категорија:
ИСБН: 978-9989-187-35-3

1 оценка за Љубовникот

  1. Rated 5 out of 5

    Anita Jovanova (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in