Љубовниците и мистиците

Издавач: Восток | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Љубовниците и мистиците | Бр. на страни: 89 | Димензии: 12x19 | Корица: мека

РУМИ (1207-1273) е најчитаниот светски поет на сите времиња. Неговите стихови
пеат за љубовта, страста, тагата и смислата на постоењето. Универзалноста на неговите стихови, ги надминува просторните, временските и културните бариери.
Во неговата поезија, болката и страдањето се надминуваат во мистичниот пат на духовно воздигнување преку љубовта, до состојбата на совршенство.
Јас сум честичка прав
јас сум кружно сонце
јас сум утринска магла и дишење на ноќта
Тајното движење во нас
ја тера вселената да се придвижува
 
Ноќен океан сме
полн со светкави одблесоци
пространство сме меѓу рибите и луната
додека седиме заедно
 
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(3 оценки на корисници)

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Восток

Report an abuse for product Љубовниците и мистиците

Категорија:
ИСБН: 9786084885016

3 оценки за Љубовниците и мистиците

 1. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 3. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  Поет за восхит <3

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in