Луксембуршката градина

Издавач: Антолог | Јазик: македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Lucemburská zahrada | Бр. на страни: 170 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Пол е професор во една париска гимназија и се наоѓа пред период од животот во кој неговата омилена област, философијата, на неверојатен начин ќе се спои со светот на научната фантастика!
На почетокот од распустот Пол по грешка ќе отчука еден збор на тастатурата, кој ќе стане причината за сите чудовишни пресврти во текот на летото. Погрешно напишаниот збор го движи низ интернет-лавиринтите, го носи до чуден фрагмент од фантастичен роман со непостоен јазик чиј автор е американски математичар. Во комбинација со романтични авантури, како и со низа случувања на работ од реалноста, авторот создава мистично-философска алегорија за една поразлична стварност. Љубовта и љубомората, омразата и помирувањето, на еден духовит начин ги поврзува со улогата на технологијата и науката во нашите животи.
За романот „Луксембуршката градина“ Ајваз ја добива наградата „Магнезија литера“ за книга на годината за 2012 година. 

Цена: 250 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Луксембуршката градина

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-316-5

Questions and Answers

You are not logged in