Лузитанци

Издавач: Ад Вербум | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Os Lusíadas | Бр. на страни: 319 | Димензии: 135х200мм | Корица: /

/Оваа епска поема е инспирирана и посветена на освојувачките походи на море, од Европа до Индија, на славниот морепловец Васко де Гама, кој е првиот Европеец што стигнал до Индија по прекуокенаски пат, сврзувајќи ја Европа со Азија, а со тоа и Западот со Истокот. Имено, неговиот поход ќе остане врежан во светската историја како еден од првите обиди за колонизација на Европа, на Новиот свет и стремежот кон другите другите континенти, богатства и народи, како приказна за создавањето на великата лузофонска империја, како своевидна предлошка и матрица на светскиот империјализам

Цена: 520 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Ад Вербум

Report an abuse for product Лузитанци

Категорија:
ИСБН: ISBN 978-608-4627-43-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Лузитанци”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in