Преглед на кошничка “Спирални реченици” e додадена во Вашата кошничката

мачка човек куче

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: mačka čovjek pas | Бр. на страни: 226 | Димензии: 20 см | Корица: /

Кратките приказни во книгата мачка човек куче тематски се поврзани со поимите од насловите. Но тоа не е книга за милениците, за кучето и мачката како за нижи суштества, а за човекот кому кучето и мачката, како на виш и господар, му служат во досадата, чудаштвото, самотијата, емоционалната осуетеност итн. Како што сугерира самиот начин на кој е напишан насловот, во овие приказни тоа се три рамноправни ентитети, нивните животи (и смртта, за смртта особено!) се врзуваат еден за друг и зависат еден од друг како кај автономните суштества, неподредените. Тие прават заеднички свет во кој се случуваат работи во исто време чудни и уверливи, а сето благодарение на одличната умешност во создавањето куси приказни. Којзнае, кога сè ќе слегне и ќе се просее низ рецептивно сито и решето, нема ли да се покаже дека во самиот темел на книжевноста на Јерговиќ секогаш и била токму уметноста за куси приказни? - Иван Ловреновиќ

Цена: 300 ден 240 ден

6 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product мачка човек куче

Категории: ,
ИСБН: 978-608-256-071-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “мачка човек куче”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in