Мачорот што ги спаси книгите

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Hon o mamoroutosuru neko no hanashi | Бр. на страни: 168 | Димензии: 21 | Корица: /

Дедо ми отсекогаш велеше дека книгите поседуваат безмерна моќ. Која е вистинската моќ на книгите? Повлеченото момче Ринтаро ќе го открие тоа сосем неочекувано, соочено со загубата на нештата што му значеле најмногу во животот. Ринтаро се чувствува свој само меѓу книгите на дедо му, кои се негово прибежиште. Но откако дедо му ќе почине, тој ќе мора да ја продаде книжарницата во која поминал многу среќни часови во читање и да се пресели кај една далечна роднина. Меѓутоа еден необичен посетител од корен ќе му го промени животот. Тигар Пругавиот, мачорот кој умее да зборува, бара помош од Ринтаро за спасување на книгите. Оваа мисија ги носи на необично патување на кое запознаваат чуди луѓе и добиваат најразлични задачи. Минувајќи низ лавиринтите, на крајот доаѓаат до последниот и најтешкиот предизвик – оној кој од Ринтаро бара огромна храброст... Необичен мачор, младешка љубов, волшебни книги и возбудливи авантури...Роман што ја враќа вербата во добрината, во кој ќе се пронајде секој читател. „Волшебна приказна што нè повикува да уживаме во читањето и ни открива нови светови што ги држиме в раце додека ги листаме и мирисаме печатените страници и ја допираме шушкавата хартија.“ Џапан тајмс

Цена: 340 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Мачорот што ги спаси книгите

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-230-869-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Мачорот што ги спаси книгите”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in