Мафија

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 128 | Димензии: 125X200 | Корица: мека

Оваа книга е незаменлив водич за секој кој сака да ја дознае вистината за организираниот криминал и да ја сфати разорната моќ што го обликувала. Родена на Сицилија, во деветнаесеттиот век, мафијата многу брзо станува интернационален феномен (САД, Русија, Јапонија...) кој навлегува во сите сфери на животот.Мафија – комплетна историја на организираниот криминал дава еден широк преглед на светот на мафијата: нејзините почетоци и понатамошното развивање, тајното организирање, нејзиното ширење, нејзините шефови и закони. Криминал, корупција, перење пари, врски со високите политички кругови, обезбедување „заштита“ и рекетарство, нелегална продажба на алкохол и цигари, лажирани судски процеси...Активностите на мафијата имаат долг список – и продолжуваат да се одвиваат и денес, сообразени со новите услови на современиот живот.

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Мафија

Категорија:
ИСБН: 9786082011417

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Мафија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in