Магијата на сатаната

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Очарованье сатаны | Бр. на страни: 263 | Димензии: 20 см | Корица: /

Дејствието на романот се случува за време на трагичните неколку недели во јуни-јули 1941 година, кога германската армија во ненадеен напад ја совладува Црвената армија и за неколку денови ја окупира Литванија. Канович го ограничува просторниот хоризонт на неговиот роман во мало изолирано село, длабоко во Литванија. По избувнувањето на војната, се чини дека селото е отсечено од околниот свет a сите нормални врски прекинати. Селото е премногу незначително за Германците да се задржат таму, па жителите се оставени сами на себеси. Писателот Канович ги истражува духовните длабочини на ликовите, едноставни Евреи и литвански селани, изложувајќи ги нивните силни и слаби морални страни. Тој им дозволува да зборуваат со нивните гласови и да ги артикулираат своите ставови, но како сезнаен наратор тој ја води приказната – последната трагична историска крстосница каде што долгогодишниот мирен еврејско- литвански соживот се распаѓа засекогаш. Вистинскиот интерес на Канович е да го истражува основниот и универзален етички конфликт помеѓу доброто и злото, што ги надминува границите на конкретниот простор и време.

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product Магијата на сатаната

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-059-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Магијата на сатаната”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in