Магла

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 303 | Димензии: 180x110 | Корица: /

Магла е едно од клучните дела на Унамуно, кое го нарекува нивола – литературен жанр измислен од страна на авторот за да го ослободи делото од цврстите рамки на романот.

Аугусто, главниот лик во романот, ни се прикажува како невротичен егзистенцијалист-романтичар. Тој страда од духовен неспокој поттикнат од неговата вертеровска егзалтација и, можеби, комичноста. Дали ние самите понекогаш не се чувствуваме како јунаци во куклен театар, како немоќни суштества? Дали потегнувањето за конците в очи на ваквиот свет ќе предизвика прекин на зависноста од судбината? Дали волјата на Аугусто ќе се покаже како посилна од волјата на авторот, независна? Особено последната сцена е вознемирувачка, кога самиот автор, Мигел де Унамуно, настапува во улога на јунак-креатор на целата сценерија. Веќе не се знае во каков степен животот и волјата на Аугусто зависат лично од него. Тоа го фрла во очај, во криза на самосознанието, го води до трескавична борба…

Цена: 250 ден 213 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Магла

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-51-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Магла”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in