Магла

Автор: Paola Barbato
Издавач: М-комикс | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Nebbia | Бр. на страни: 96 | Димензии: А5 | Корица: /

Магла е едно од клучните дела на Унамуно, кое го нарекува нивола – литературен жанр измислен од страна на авторот за да го ослободи делото од цврстите рамки на романот.

Аугусто, главниот лик во романот, ни се прикажува како невротичен егзистенцијалист-романтичар. Тој страда од духовен неспокој поттикнат од неговата вертеровска егзалтација и, можеби, комичноста. Дали ние самите понекогаш не се чувствуваме како јунаци во куклен театар, како немоќни суштества? Дали потегнувањето за конците в очи на ваквиот свет ќе предизвика прекин на зависноста од судбината? Дали волјата на Аугусто ќе се покаже како посилна од волјата на авторот, независна? Особено последната сцена е вознемирувачка, кога самиот автор, Мигел де Унамуно, настапува во улога на јунак-креатор на целата сценерија. Веќе не се знае во каков степен животот и волјата на Аугусто зависат лично од него. Тоа го фрла во очај, во криза на самосознанието, го води до трескавична борба…

Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач М-Комикс

Report an abuse for product Магла

Категорија:
ИСБН: ISSN 1857 9183 7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Магла”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in