Македонија и светската економска криза

Издавач: Нампрес | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Македонија и светската економска криза | Бр. на страни: 175 | Димензии: 132х195 | Корица: /

Во 2009 и 2010 година бројот на невработени во голем број земји почна да се зголемува и тоа во период кога тие полека почнаа да излегуваат од фазата на рецесија. Во САД и во некои земји од Западна Европа, бројот на невработени двојно се зголеми во однос на состојбата од пред 2-3 години, а во некои земји стапката на невработеност достигна до речиси 20%.Таквите случувања почнаа да навлегуваат и во економијата на Рапублика Македонија. За среќа, плиткот и неразвиен пазар на Р.М. ја спречи појавата на финансиска криза. Меѓутоа, раширувањето на рецесијата во повеќето западноевропски земји предизвика намалување на извозната побарувачка од македонските претпријатија. Производството почна да се намалува, а заедно со него и трговската размена на земјата со странство. 

Цена: 100 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Нампрес

Report an abuse for product Македонија и светската економска криза

Категорија:
ИСБН: 978-9989-682-54-4

Questions and Answers

You are not logged in