МАКЕДОНИСТИЧКИ СТУДИИ ЗА ЕГЕЈОТ

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: МАКЕДОНИСТИЧКИ СТУДИИ ЗА ЕГЕЈОТ | Бр. на страни: 180 | Димензии: 17 x 24 | Корица: /

Дијалектите во егејскиот дел на Македонија, што се наоѓа во државните рамки на Грција, се дел од дијалектите на македонскиот јазик на крајниот словенски југ на целиот појас од Родопите и реката Места, на исток, па до планината Грамос, на запад. Со распарчувањето на Македонија по судбоносните Балкански војни во 1912 и во 1913 година, пресечени неприродно од македонското јазично ткиво, а подоцна и со низа насилни демографски промени, говорите во егејскиот дел на Македонија продолжија да егзистираат.

Цена: 300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product МАКЕДОНИСТИЧКИ СТУДИИ ЗА ЕГЕЈОТ

Категорија:
ИСБН: 978-608-4654-445

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “МАКЕДОНИСТИЧКИ СТУДИИ ЗА ЕГЕЈОТ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in