Македонски цркви и манастири

Издавач: Младинска книга | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Македонски цркви и манастири | Бр. на страни: 625 | Димензии: 28 | Корица: тврда

Книгата изобилува со податоци за тоа кој, кога и каде го подигнал храмот. Опфатена е историјата на градење и архитектурски податоци како и фрескоживописот со негово значење. Копаничарските дела кои се познати ширум светот..  Во кој манастир чии мошти се наоѓаат.. колку активни манастири има.. Зошто има пауни во храмовите. Средновековни манастири како Јован Бигорски, кој името го добива според каменот од кој е изгреден, како и тоа дека во манастирот има мошти од 20-сет светители како св. Јован Трифун, Мервина што е доказ колку е ценет од другите манастири. 

Цена: 4490 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Младинска книга

Report an abuse for product Македонски цркви и манастири

Категорија:
ИСБН: 978-608-4500-41-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Македонски цркви и манастири”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in