Машини како мене и луѓе како вас

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Machines like me | Бр. на страни: 320 | Димензии: 21 | Корица: /

Дејството на овој извонреден роман се одвива во алтернативна историја и е сместено во Лондон во осумдесеттите години на минатиот век. Чарли, интелигентен, но мрзлив млад човек, го избегнува вработувањето со полно работно време, наследството го вложува во ситни ризични инвестиции на берзите и е вљубен во сосетката Миранда. Кога ќе заработи извесна сума пари, купува човеколик робот, Адам. Следејќи го упатството за употреба, самиот го обликува карактерот на Адам според сопствените желби, но тоа ќе резултира со љубовен триаголник меѓу него, Миранда и роботот Адам.
Овој остроумно напишан роман, што изобилува со духовити досетки, но истовремено отвора тешки прашања за замислениот однос помеѓу луѓето и интелигентните машини. Како таков, претставува неизоставно четиво како за љубителите на добриот роман, така и за оние што барем некогаш се прашале дали машините можат да се однесуваат како луѓе.

Цена: 420 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Машини како мене и луѓе како вас

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-711-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Машини како мене и луѓе како вас”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in