Меани

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Меани | Бр. на страни: 133 | Димензии: 20 | Корица: мека

Меаните - место каде што паѓаат маските и се раѓаат идеи, каде што се склучуваат зделки и се слави женската убавина. Во меаните, повеќе од каде и да е, под дејство на виното излегува на виделина човековата филозофска потрага по својата вистина.

Меаните од расказите на Кузмановски се исполнети со скопски ликови кои го живеат своето пропаѓање. Во времето на својата зрелост, кога природно би требало да го ожнеат тоа што го посеале, тие се заробени во меѓусебната бруталност и жестокоста.

„Меани“ е жанровски хибридно дело, кое може да се дефинира и како збирка раскази, и како „роман во раскази“, иако на крајот завршува со сценарио за кус филм, кое произлегува од самата содржина.

Цена: 250 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Меани

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4979-05-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Меани”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in