Медитации

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Eis eaytón | Бр. на страни: 144 | Димензии: 20 | Корица: мека

„Човечкиот живот е миг; суштината на тој живот е вечен тек; структурата на нашето тело е трошна; душата е непостојана; судбината е загатка; славата е несигурна. Со еден збор, сѐ што му припаѓа на телото е река која тече, а сѐ што се однесува на душата е сон и илузија“. Така пишува Марк Аврелиј во овој свој своевиден дневник, кој го водел како разговор со самиот себе на воените походи. Во Медитации тој дава верен портрет на својата душа, како уметник кој им го остава својот портрет на потомците.

Цена: 300 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Медитации

Категорија:
ИСБН: 978-608-201-183-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Медитации”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in