Механика на Флуиди

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Fluid Mechanics | Бр. на страни: 936 | Димензии: 202x230 | Корица: /

Френк М. Вајт е почесен професор по машинство и по окенско инженерство на Универзитетот „Род Ајланд“. Тој е еден од основоположниците на тој Универзитет и основач на Одделот за окенско инженерство. Во ова издание на механика на флуиди има додадено уште повеќе вежби и голем број прилози. Основната карактеристика што преовладува низ целата содржина е тројството од интеграл, диференцијал и експериментален пристап.
Книгата, покрај воведот, содржи уште 10 поглавја: распределба на притисокот во флуидот, интегрални равенки за контролен волумен, диференцијали равенки за динамика на флуиди, димензионална анализа и сличности, вискозен проток во канали, потопени тела во проток, потенцијал на протокот и компјутерска динамика на флуидите, компресибилен проток, проток во отворен канал и турбомашини. Има уште 5 додатоци: физички својства на флуидите, табели за компресибилни протоци, фактори на конверзија, равенки за движење во цилиндрични координати и вовед кон софтверот за решавање на инженерски равенки.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 3450 ден

21 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Механика на Флуиди

Категорија:
ИСБН: 978-608-4535-08-9

1 оценка за Механика на Флуиди

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in