Менаџирање на енергијата за транспорт

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Managing Transport Energy | Бр. на страни: 170 | Димензии: 204x262 | Корица: /

И покрај напорите за намалување на емисијата од јаглерод диоксид и фактот дека изворите за гориво стануваат сé по дефицитарни, во многу земји потрошувачката на гориво за транспорт е континуирано на ниво на максимум. Како тоа ќе се одрази на транспортниот систем во иднина? Нештата мора да ги менуваме, но потоа се прашуваме како тие промени да ги имплементираме.
Оваа книга влегува во костец со овие прашања и со предизвиците што ги носи самото менаџирање на енергијата за транспорт во модерниот свет. За тоа му благодариме на Џејмс Ворен, доцент на отворениот Универзитет „Источна Англија“ („
East Anglia“) во Норвич, Англија и истражувач при Одделот за истражување на енергијата и на животната средина. Приоѓајќи й на дадената тема интердисциплинарно, тој успева да ги интегрира технолошкиот аспект при снабдувањето со енергија со исходот од претворањето на истата, вклучувајќи го притоа социјалниот момент и однесувањето при користењето на енергијата.
Испитувајќи ги технолошките опции што ни се познати досега (хибридни мотори, биогориво и водородните ќелии), авторот во оваа книга се обидува да изнајде начин за тоа како да се развијат политики за одржлив транспорт со нови технологии и да се намали нашата зависност од енергетските системи што ги користиме денес.
Од витално значење за нашата иднина е создавањето на одржлива транспортна инфраструктура. На сите оние што се залагаат за нејзино создавање им  се потребни ресурси. Еден таков идеален ресурс е оваа книга, која што придонесува оваа многу значајна област да се разбере подобро.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1450 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Менаџирање на енергијата за транспорт

Категорија:
ИСБН: 978-9989-2874-5-9

1 оценка за Менаџирање на енергијата за транспорт

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in