Метафизички ужас

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2001
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 135 | Димензии: 0x0 | Корица: /

Во ова своја книга Метафизички ужас Лешек Колаковски упатувајќи и на една друга застрашувачка димензија на метафизиката. Дури повеќе, тој не говори за застрашувачката природа на метафизиката и за ужасот на метафизиката ( или, евентуално, за ужасноста на метафизиката), туку за метафизичкиот ужас (horror metaphysicus). Во што е метафизичкиот ужас и од што тој извира – ова е суштински проблем. Дури и ако се претпостави, пишува Колаковски, дека метафизиката, сфатена како потрага по сигурноста и по првичните причини, е израс на доживеаната (искусена) човечка ранливост и „...ако од тоа искуство произлегува енергија која ја одржува филозофијата во животр, сепак не знечи дека сето метафизичко размислување е само некакво имагинарен еликсир измислен да ублажи една вистинска нелагодност.“

Цена: 100 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Метафизички ужас

Категорија:
ИСБН: 978-9989-32-198-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Метафизички ужас”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in