Методологија на конзервацијата на ѕидното сликарство

Издавач: Издавачка куќа Муза | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Методологија на конзервацијата на ѕидното сликарство | Бр. на страни: 95 | Димензии: 21X28 | Корица: /

Книгата претставува единствен труд од овој вид и на оваа тематика издаден на македонски јазик. Содржи илустрации со одличен квалитет и на најквалитетна хартија, преку кои етапно и детално се прикажува процесот на реставраторско-конзерваторската работа на ѕидното сликарство. Оваа драгоцена книга претставува задолжителна литература во домашните библиотеки на сите ликовни уметници што се интересираат за ѕидното сликарство и за конзерваторските работи.Дел од темите обработени во книгата: технички карактеристики на ѕидното сликарство; подготвителни постапки пред отпочнување на конзерваторско-реставраторските работи; примената на физичко-хемиските анализи во функција на конзерваторските истражувања; преглед на историскиот развој на конзервацијата во Република Македонија; големите реставраторски лаборатории и современи техники на конзервација; појави на деградација и нивна консолидација; техники на чистење и техники на вадење на ѕидното сликарство; сликарска реставрација (ретуш); методи на одржување итн.

Цена: 750 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Издавачка Куќа Муза

Report an abuse for product Методологија на конзервацијата на ѕидното сликарство

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4906-12-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Методологија на конзервацијата на ѕидното сликарство”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in