Младата Сопруга

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: La Sposa giovane | Бр. на страни: 176 | Димензии: 13x20 | Корица: тврда

Некаде сме на почетокот на минатиот век. Ветената Сопруга е млада, пристигнува оддалеку, а Семејството ја пречекува во елегантната резиденција надвор од градот. Синот не е тука, отсутен е бидејќи се грижи за зделките на успешното текстилно претпријатие. Испраќа необични подароци. А Сопругата го минува времето во куќата во која владеат ритуалните навики, особено бескрајните и богати појадоци. Таму преку ден владеат возбудата, радоста, полетот, директно пропорционални на вознемиреноста, на грчот во ноќните часови, бидејќи, како што вели легендата, во текот на повеќе генерации, токму тогаш мажите и жените од семејството умираат. Роман за чекањето, за пишувањето, за телото. За љубовта и за тоа како да ја преживееме. За оние што сакаат да учат од книгите, оваа книга нè учи дека нашите тела ни го диктираат животот. Големо враќање на апсурдните ликови на Барико: чекаат некого, и ние заедно со нив. Времето на чекањето се мери со поседување апсурдни предмети. Оваа книга е метароман и, како и најдобрите дела на овој писател, не сака да ни посоветува ништо. Но поставува многу прашања. За чекањето, за пишувањето, за телото. А најмногу за сексот. И, се разбира, за смртта. За правилниот начин да се умре. Со стил, дури и со духовитост.

Цена: 250 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Младата Сопруга

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-326-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Младата Сопруга”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in