Младиот Кастро: како се создаваше еден револуционер

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Young Castrо: the making of a revolutionary | Бр. на страни: 552 | Димензии: 20 | Корица: /

Оваа книга претставува интимен, ревизионистички портрет на раните години на Фидел Кастро и покажува како еден млад Кубанец ја водел својата земја во револуција и го преобликувал светот. Книгата ќе ви го промени начинот на размислување за Фидел Кастро. Досега, биографите го третирале животот на Кастро како обвинители, пребарувајќи низ неговото минато во потрага по докази за осудување на оваа личност што не ја сакаат или не ја разбираат. А тоа неретко може да резултира со лошо прикажување на историјата и незадоволителна биографија. „Младиот Кастро“ ги предизвикува читателите да го остават настрана често карикатуралниот приказ на брадосана, антиамериканска вжештена глава со пура во устата и да откријат како Кастро станува диктаторот, кој изгледа како трн в око на американските претседатели речиси половина век.

Цена: 480 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Младиот Кастро: како се создаваше еден револуционер

Категории: ,
ИСБН: 978-608-259-783-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Младиот Кастро: како се создаваше еден револуционер”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in