Преглед на кошничка “X. Y. Z.” e додадена во Вашата кошничката

Моби Дик или Китот

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Moby-Dick, or, The whale | Бр. на страни: 726 | Димензии: 20 | Корица: мека

Оваа приказна е навидум едноставна: Ахав, капетан на американскиот китоловен брод Пиквод, тргнува да му се одмазди на големиот бел кит, наречен Моби Дик, кој му ја одгризал ногата, но во тој манијачен лов на китот загинуваат и капетанот и целата негова посада, освен еден, Исмаил, сведокот што во прво лице ни ги раскажува собитијата. Сепак, Моби Дик не е реалистичен роман за егзотични морски авантури. Во него се испреплетуваат природонаучни факти и народни верувања, детална дескрипција на природните феномени и симболички претстави. Се редат најизменично филозофски медитации и драмска напнатост, трагичниот набој расте покрај богати дози хумор, нарацијата ја одменуваат монолози, сценски дијалози и дидаскалии, а нив пак, подробни описи на анатомијата на китот, есеистички забелешки, библиски егзегези и поетски проблесоци. Секој елемент станува симбол: бродот Пикворд, во чија посада има претставници од различни раси и култури, е синегдоха за светот, китоловството се чита како голема метафора на човековата гносеолошка потрага, а двата видови голем кит, се претвораат во персонификации на двете класични филозофски школи – стоицизмот и платонизмот.

Цена: 600 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Моби Дик или Китот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4850-12-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Моби Дик или Китот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in