Модар накит

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Blauschmuck | Бр. на страни: 184 | Димензии: 13x20 | Корица: /

Филиз е девојче израснато во мало курдско село во Анадолија. На дванаесет години го запознава неколку години постариот Јунус и се вљубува во него. Сонува за заеднички живот во Западна Европа. Набрзо тајно и без дозвола од родителите се венчава со него, но кратко по венчавката се уриваат нејзините соништа дека ќе носи фармерки и ќе живее среќно во Германија. Наместо фармерки носи бурка, раѓа три деца и доживува физичко и психичко малтретирање од сопругот и од свекрвата. Ниту по мигрирањето во Австрија, животот не ѝ се променува. Дури откако ситуацијата ќе ескалира, на Филиз ѝ успева навидум невозможното: да се ослободи од постојаната тортура во домот. Базиран на вистински настани, овој роман е одраз на една вистинска ситуација преземена од денешнината. Во рамките на оваа потресна приказна за семејното насилство, метафората на „модриот накит“ дејствува впечатливо и моќно.

Цена: 250 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Модар накит

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-377-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Модар накит”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in