Мојата борба

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Min kamp | Бр. на страни: 592 | Димензии: 125X200 | Корица: мека

Првото издание на првиот том на Мојата борба се појави на 19 јули 1925 година во Германија и веднаш е наречена Библија на германскиот народ. Според К. Хајден, таа спокојно може да се нарече Библија, но сатаничка! Тој нагласува дека Хитлер постигнал нешто многу важно со својата книга. Тој го фалсификувал сопствениот живот, го претставил во херојска светлина достојна за водачот на една голема партија, за единствениот творец на националсоцијализмот. Мојата борба требало да докаже како со сопствени сили, сиромашниот, обичен Германец се претвора во симбол на уништениот, но непобедлив германски народ. До крајот на Втората светска војна, Мојата борба е преведена на сите светски јазици и е продадена во 9.840.000 примероци. До денес, книгата доживеала илјадници изданија и се смета дека е најиздавана и најчитана книга во светот, после Библијата. Еве му можност, и на македонскиот читател, иако меѓу последните во светот, да ја прочита, најконтроверзната книга на Адолф Хитлер, на македонски јазик, и да суди за неа.
Рангирано 2.83 од 5 според 6 рејтинзите на корисниците
(6 оценки на корисници)

Цена: 600 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Мојата борба

Категорија:
ИСБН: 9786082011066

6 оценки за Мојата борба

 1. Rated 2 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 2. Rated 3 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  🙂

 3. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 4. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 5. Rated 1 out of 5

  ljupco mihajloski (верификуван корисник)

 6. Rated 1 out of 5

  Зоран Мирчовски

  сигурни сте дека содржината погоре е вистинската? не сум ја читал,ја чекам веке предолго,бидејки не е достапна,но се сомневам дека ова погоре е точно:)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in