Морфиум

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 573 | Димензии: 195x125 | Корица: /

Варшава.

Втора светска војна.

„Јас сум Константи Вилеман, сакам жени, сакам да танцувам и не сакам коњи, обожавам автомобили, сакам шкотски твид и летни костуми од лесен тропикал, сакам автомобилски трки и подиумот што се врти во Адрија, сакам џез, сакам шампањ и морфиум, не сакам војска ниту униформи.“

Шчепан Твардох во „Морфиум“ постигнал редок успех во полската проза – креирал антихерој кој на читателот нема шанси да не му се допадне. Твардох, во стилот на најголемите – Виткјевич, Гомбрович, Лител – умее да го прикаже слабиот, растргнат човек вплеткан во големата историја.

Откачен, хипнотички и храбар роман.

Рангирано 5 од 5 според 1 рејтингот на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 500 ден

15 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Морфиум

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-55-0

1 оценка за Морфиум

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in