Мрачни скршнувања: приказна на еден патник

Издавач: Табахон. | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Dark diversions : a traveler's tale | Бр. на страни: 303 | Димензии: / | Корица: мека

„Мрачни скршнувања“ е роман во кој низ призмата на црниот хумор паралелно се следат неколку нарации кои се случуваат во 1980-тите и 1990-тите на различни точки на планетата - од Париз и Њујорк, преку Мароко, до Хаити. Авторот се движи во привилегирени кругови на двете страни на Атлантикот, ѕиркајќи во животите и на аристократите, пребеганите принцези, религиозните фанатици, но и на диктаторите, разузнавачите и шпионите. Споредуван со големиот Труман Капоти, стилот на Ралстон Сол е убиствено прецизен и безмилосен, често пати и филмичен. Иако на самиот почеток стои предупредување дека „оваа книга е плод на фикција, а имињата местата и настаните се производ на аваторовата фантазија“, тоа често не изгледа така - убедливоста на стилот на Сол е толку голема што читателот се чувствува дека чита новинарска репортажа или патепис на необичен патник.

Цена: 350 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Табахон

Report an abuse for product Мрачни скршнувања: приказна на еден патник

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4566-19-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Мрачни скршнувања: приказна на еден патник”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in