Мултиверзум за почетници

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Мултиверзум за почетници | Бр. на страни: 288 | Димензии: 145/205 | Корица: тврда

Краток опис
Како математиката нужно води кон противречности?Каде универзумот е „згрутчен“, а каде „мазен“?Што имаат заедничко „Епот за Гилгамеш“ и „Сердарот“ на Григор ПрличевКако го знаеме она што го знаеме за вселената?Како Галилеј се сетил на релативноста векови пред Ајнштајн?Што е вакуумот, според квантната теорија на поле?Каква е врската помеѓу бурекот и Зеноновите парадокси?Зошто фундаменталните природни закони се онакви какви што се?На кој начин берзите потекнуваат од кафеаните?Кои се најновите достигнувања во областа на истражувањето на вселената?

Одговорот на овие, но и на многу други прашања, ќе го добиеме од „прва рака“, од предавач на најпрестижните универзитети во светот, како Харвард и МИТ, и човек кој е на „ти“ со врвните светски авторитети областа на природните науки. За фасцинантните вселенски теми авторот е во непосреден контакт со изворите на знаењата со кои може да се пофали современото човештво.

Книгата „Мултиверзум за почетници“ е првата популарна книга за космологија, астрономија и космогонија напишана на македонски јазик. Авторот, Златко Василковски, е горд велешанец кој на своите студенти во Харвард и на колегите ширум светот со љубов им раскажува за својата Македонија и за својот Велес.

Оваа книга, покрај тоа што е напишана на разбирлив јазик и неоптоварена со несовршеностите на преводот, е и исклучително актуелна, опфаќајќи и научни сознанија до кои е дојдено во 2021 година.

Мартин Карплус, добитник на Нобеловата награда за хемија во 2013 година, за книгата на Златко ќе каже: „Ме воодушеви големата сеопфатност на книгата. Почнувајќи со потеклото на нашиот универзум, проследено со создавање на животот на Земјата, човековата цивилизација, па сè до денешната наука и идејата за мултиверзумот. Уште поважно е што овие идеи се многу јасно изложени, што ги прави достапни за читателите кои имаат само минимално разбирање на денешната физика“.

Цена: 450 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Мултиверзум за почетници

Категории: ,
ИСБН: 978-608-267-393-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Мултиверзум за почетници”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in