Надја

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Nadja  | Бр. на страни: 141 | Димензии: 120 х 170 | Корица: мека

Надја (1928) е првиот и можеби најдобриот надреалистички роман на сите времиња. Идејата на надреалистите за фаталната љубов и за фаталната жена доминира низ страниците на книгата, во која Париз станува магичен, флуиден град, исполнет со мистерии и моделиран од необични настани и совпаѓања. Преведувачката Анка Ѓурчинова ја има добиено наградата „Ванѓа Чашуле“ за најдобар превод во 2010 за овој роман од страна на Сојузот на литературни преведувачи.

Цена: 190 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Надја

Категорија:
ИСБН: 978-9989-183-83-6

Questions and Answers

You are not logged in