Најдобрата кинеска литература за деца – комплет (10), тврди корици

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Best Chinese Children`s Literature Series | Бр. на страни: 2300 | Димензии: 200х140 | Корица: тврда

Во едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“ се застапени најпознатите и најчитаните современи кинески писатели за деца и за млади. Во овие книги се вклучени најдобрите дела на авторите, избрани од самите автори. Изборите содржат бајки, басни, раскази или новели. Како прилог, во книгите се објавени и текстови на авторите кои го образложуваат својот избор и се осврнуваат на своето творештво. Во секоја книга од едицијата е објавен заеднички предговор на Гао Хонгбо, писател за деца, и Ванг Ќуанген, професор по литература, во кој е даден осврт за современата кинеска литература. Првите десет книги од едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“ се: „Тајната на слатките јагоди“ од Танг Сулан, „Мирисливата птица“ од Ѓин Бо, „Легенда за мечето Панда“ од Сун Јоуѓун, „Магичниот папагал“ од Ге Бинг, „Персискиот мачор Пек“ од Гао Хонгбо, „Малиот ној рицар“ од Лиу Сианпинг, „Божјиот фенер на морето“ од Донг Хонгјоу, „Приказни големи колку дланка“ од Џанг Ќуишенг, „Братучед ми доаѓа“ од Ќин Венѓун и „Вкусот на сонцето“ од Џанг Џилу.

Цена: 2000 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Најдобрата кинеска литература за деца – комплет (10), тврди корици

Категории: ,
ИСБН: 978-608-252-ххх-т

Questions and Answers

You are not logged in