Највисока чест : сеќавања на годините минати во Вашингтон

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: No higher honour : a memoir of my years in Washington | Бр. на страни: 894 | Димензии: 21 | Корица: /

Во текот на осум години, Кондолиза Рајс учествувала во највисоките политички совети и имала клучна улога во обликувањето на политиката што влијаела не само врз Америка, туку и врз светот. Во оваа книга таа пишува искрено за многу фасцинантни луѓе со кои соработувала и за значајни настани што ја тестирале нејзината решителност. Највисока чест го носи читателот во тајните простории за преговарање, каде што судбините на Израел, Палестинската управа и Либан често виселе на конец, и дава поглед колку близу била војната во судирите меѓу Пакистан и Индија, Русија и Грузија, и во Источна Африка. Изненадувачки искрена во нејзината процена за разни колеги од администрацијата и за стотици странски лидери со кои работела, Рајс, исто така, нуди силен увид во тоа како всушност работи историјата. Во Највисока чест, таа испорачува мајсторска лекција по државништво – но секогаш на начин што ги открива нејзината суштинска топлина и понизност, и нејзиното длабоко почитување на идеалите врз кои се заснова Америка.

Цена: 600 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Највисока чест : сеќавања на годините минати во Вашингтон

Категорија:
ИСБН: 978-608-4850-17-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Највисока чест : сеќавања на годините минати во Вашингтон”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in