Научната дијаспора од Република Македонија

Оригинален наслов: Научната дијаспора од Република Македонија | Бр. на страни: 273 | Димензии: / | Корица: мека

Книгата „Научната дијаспора од Република Македонија“ претставува заокружена научна студија во која научната дијаспора од Република Македонија се посматра во поширок контекст. Во трудот е направено првично мапирање на научната дијаспора и се претставени релевантни сознанија за нејзините особености. Добиените информации за бројот и профилот на нашите научници во странство покажуваат дека Македонија има респектабилна научна дијаспора која не се создава по основ на емиграција на научници, туку преку интелектуалната емиграција, како и во рамките на втората и третата генерација на македонските граѓани во странство. Во студијата се идентификувани глобални насоки на политиката во однос на овој сегмент од македонската дијаспора и создадена е основа за креирање на база на податоци и развој на мрежа на научната дијаспора.

Цена: 700 ден

5 на залиха

Спореди

Report an abuse for product Научната дијаспора од Република Македонија

Категорија:
ИСБН: 978-608-4519-13-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Научната дијаспора од Република Македонија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *