Небесни тела

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: The luminaries | Бр. на страни: 987 | Димензии: 20 | Корица: /

Романот Небесни тела е мистериозен трилер напишан во викторијански стил, со фасцинантна криминална приказна во кој се оживува светот од средината на деветнаесеттиот век. 

Во 1866 година младиот Англичанец Волтер Муди заминува за Нов Зеланд во потрага по богатство. Првата ноќ по пристигнувањето влегува во друштво на дванаесет странци кои тајно се собрани за да разговараат за серија необјаснети настани: исчезнувањето на најбогатиот човек во градот, проститутката која се обидела да си го одземе животот, и пронаоѓањето на огромно богатство во куќата на еден несреќен пијаница. Муди е брзо вовлечен во мрежата на судбината која е сложена и извонредно раскошна, како и ноќното небо. И ништо не е како што се чини, сè е завиткано во светата тајна. 

Со ова тензично и возбудливо книжевно достигнување, Елeнор Катон уште еднаш потврди дека е една од најсјајните ѕвезди на светското книжевно небо, за што и ја доби наградата Букер во 2013 година.

Цена: 790 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Небесни тела

Категорија:
ИСБН: 978-608-230-544-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Небесни тела”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in