Недопрени бисери

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Недопрени бисери : раскази и блиц-приказни | Бр. на страни: 104 | Димензии: 21 | Корица: /

нигата „Недопрени бисери“ од Ленче Милошевска е збирка раскази и кратки приказни. Меѓу овие страници ќе се сретнете со најразлични реалистично опишани ситуации: отсечоци од некои минати, но не многу далечни простор-времиња, исполнети со неприкосновена храброст и саможртва; предмети што со своите функции побудуваат различни асоцијации кај различни ликови и ситуации од коишто како заклучок неминовно произлегува дека душевниот мир не може да го замени ништо; описи на семејни односи и динамики со кои се сретнуваме сите − посредно и/или непосредно; љубовта кон родниот град, кон луѓето и кон животните, со кои неретко се разбираме подобро отколку со некои луѓе и чијашто загуба, исто така, нè боли... ЛЕНЧЕ МИЛОШЕВСКА е поет, романсиер и преведувач. Работела како уредник во издавачките куќи „Култура“ и „Македонска книга“. Член е на ДПМ од 1999 година. Има дваесет книжевни преводи и две награди. Автор е на четири романи, една збирка раскази и пет стихозбирки.

Цена: 250 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Недопрени бисери

Категории: ,
ИСБН: 978-608-259-865-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Недопрени бисери”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in